BODRUM


Bodrum

 

 

Bodrum, Muğla’nın 12 ilinden biri olmakla beraber en merkezi ilçesidir. Günümüzün turizm açısında da en yoğun ve en tercih edilen ilçeler arasında ilk sıradadır.  Dünya turizmin de adı en çok bilinen yer yine Bodrum’dur.İlçe Muğla ilinin batısında yer almaktadır. İlçe topraklarının büyük çoğunluğu kendi adını taşıyan bir yarım adada bulunmaktadır. İlçe kuzey, batı ve güneyden ege denizi ile çevrilidir. Doğusunda bulunan Milas hariç herhangi bir idari sınırı bulunmamaktadır.  İklim olarak Akdeniz  ve Ege iklim özelliğine sahiptir. Mikro klima alan özelliğine sahiptir. Yaz aylarında nem yoktur. Kış aylarında ise nem oldukça düşüktür. Yazları sıcak ve kurak, kışın ise ılık ve yağışlı bir iklime sahiptir. Bodrum da 1970’den buya ilk kar 2004 Şubat ayında meydana gelmiş tir ve kar kalınlığı 5 cm’yi bulmuştur. İlçe arazisinin %61,3’ü ormanlık alandır. Son yıllarda çıkan orman yangınları, bu güzel ormanlarımızda belirgin azaltmalar oluşturmuştur. İlçede düzenli akarsu kaynağı bulunmamaktadır. İçme suyu ve sulama amaçlı olarak Mumcular Beldesinde bulunan sulama göleti kullanılmaktadır.

İlçenin antik çağlarda bilinen adı ise Halikarnassos Türkçe Halikarnas olarak okunmaktadır. Daha sonralarda belde ye Aziz Petrus’un atanmasıyla merkeze Petrium adı verilmiştir. Bu isim zaman zaman Petrum ve Potrum olarak söylenmeye başlamış, en sonunda ise Bodrum olarak okunmuş ve bu şekilde kalmıştır. Dünyanın 7. Harikası olarak bilinen Mavsolos Mozolesi Halikarnassos şehrinde inşa edilmiştir. 15. Yüzyılda Bodrum Kalesi Hristiyan Şövalyeler tarafından inşa edilmiştir. İnşaat yaklaşık 100 yılda tamamlanmıştır.  Bodrum Kalesi bugün dünyanın 2. En büyük Sualtı Arkeoloji müzesi olarak hizmet vermektedir. Anadolu toprakları üzerin de en son ele geçirilen hristiyan toprağı Bodrum’dur.Bodrum kumsalları tatilcilerin ilk tercihleri arasındadır. Bazı kumsalları çakıllı olmasında rağmen dingin ve masmavi denizi tüm tatilcileri büyülüyor. Doyasıya güneşlenmek ve yüzmek için Bodrum sahilleri gerekli olan tüm konfor sizler için düşünülmüştür. Sahil boyu şezlongların kiralık olmaması da sizler için bir başka avantajdır. Sizle için Bodrum da bulunan plaj ve koyları şu şekilde sıralayabiliriz; Gündoğan, Yalıkavak, Gümüşlük, Kadıkalesi, Turgutreis, Akyarlar, Bağla, Aspat, Ortakent, Bitez, Karaada ve Ada Boğazı olarak sıralayabiliriz. Güçlü ve dalga ve akıntıların bulunmadığı bu sakin sular, Gerek yüzücüler gerekse şnorkeller dalanlar için ayrı bir cennet köşesidir. Bölge de yapılan en yaygın sporlardan biri Sörf’dür. Sörf için gerekli alan, gerekli malzeme ve uzman eğitimcileri her sahilde bulabilirsiniz. Eğer daha çok hızı seviyorum daha farklı sporlar istiyorum diyorsanız bu sahillerde yapabileceğiniz diğer sporlar ise su kayağı, jet ski, para-ski (paraşütle su kayağı) gibi bu tür aktivasyonları yapma şansına sahipsiniz. Bodrum limanlarında her gün Çevrede ki kıyı koylara kalkan günübirlik turlar bulunmaktadır. Doğa harikası bu koyları tam gün doyasıya gezmek mümkün. En yaygın ve bilinen ‘Karaada’ turudur.

Bodrum otelleri, genel olarak bakıldığında bölgedeki tüm otel ve evler beyaz olarak restore edilmiştir. Bodrum da en çok tercih edilen tesisler arasında Apart Oteller ilk sırada yer almaktadır. Apart otellere o kadar çok talep var ki otel sahipleri tesislerinin revize ederek apart otele çevirmektedirler. Bodrum ‘un tatil beldelerinin geze geze bitiremeyeceklerini anlayan tatilciler, havasından suyundan güneşinden daha fazla yararlanmak için özellikle Apart Otellere rezervasyon yaptırıyorlar. Apart otellerin bir çoğu merkez de yer almaktadır. Bodrumun sakin koylarında tatil yapmak isteyenler tatilciler için de Turgutreis, Yalıkavak ve Bitez de bir çok Apart Otel hizmete sunulmuştur. Apart Oteller dışında merkezde isteğe ve bütçeye göre 4-5 yıldızlı lüks otellerde hizmet vermektedir.İlçe de görülmesi gereken tarihi yerler iseBodrum Kalesi kalede sualtı arkeolojisinin sergileyen  bir müze bulunmaktadır. Bodrum Antik Tiyatrosu keşfedilmeye değer tarihi yerlerden biridir.Bodrum da eğlence denilince ilk olarak akla merkez de bulunan Halikarnas ve Catamaran (Denize açılan gemi) eğlence merkezleri gelmektedir. Eğlence de sınır tanımayan turistlerin en çok tercih ettiği  mekanlar diyebiliriz. Bodrum da en tarz için müzik ve eğlence merkezi bulmak mümkün.Bodrum ulaşım açısında da bir çok imkana sahip bir ilçedir. Dünyaca ünlü bir tatil beldesi olması da bu durumu olumlu etkilemektedir. İlçenin hava ulaşımı Milas-Bodrum havalimanı üzerinden sağlanmaktadır. Havalimanının şehre uzeklığı 32 km’dir. Bodrum da 3 büyük marina ve kruvaziyer yanaşma iskelesi de bulunmaktadır. Bu marinalar Bodrum da buluna Milta Marinası, Turgutreis de bulunan D Marin ve son olarak da Yalıkavak da bulunan Palmarina olarak hizmet vermektedir.Bodrum’a karayolu ile ulaşım ise Milas üzerinden çift şeritli olarak sağlanabilmektedir.

 

 

link: Bodrumda tatil,bodrum haftalık kiralık villa,bodrum haftalık kiralık daire,haftalık kiralık villa bodrum,

Reklamlar

About Dream Of Holiday

Arsis Group tecrubeli yapısı ile misafirlerimizin beklentilerini ve isteklerini doğru analiz edip bir sonraki dönem planlamasında çıtasını yükseltmiş müşteri memnuniyetini arttırarak turizm alanında aranan güvenilir bir firma olmuştur.Arsis Group kuruluşunun ilkesel değerleri içerisinde; hızlı çözüm üretmek, çeşitli segmentlerde tatil ve seyahat imkanları doğrultusunda geniş bir kitleye hitap edebilmektedir.Arsis Group birçok turizm destinasyonu içerisinde en ideal noktaları misafirlerimizle buluşturmak ve her daim misafirlerimize asil bir tatil ve seyahat fırsatı sunarak tercih edilen bir marka haline gelmiştir. Türkiye’nin gelişen dinamik turizm sektörü her geçen gün alternatifler yaratırken, bu ilerlemeleri takip ederek vizyonunu güçlendiren Arsis Group geniş müşteri portföyü kazanarak, adeta tatil ve seyahatin vazgeçilmez adresi haline gelmiştir. Özellikle yurtdışından ülkemize gelen konuklarımızla ilgili başta; İngiltere, Almanya, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, ve Rusya’da bulunan turizm acenteleri ile koordineli çalışarak, ülkemizin değerlerinin tanıtımı ve tercih edilmesi noktasında büyük özveri gösteren Arsis Group bu alanda temsil görevini üstlenmiştir. Arsis Group olarak Türkiye’nin dünyada en çok ziyaret edilen turizm noktası olması adına, ekstra bir motivasyon içerisinde çalışmakta ve hedefleri ulaşılabilir kılacak planlamalar doğrultusunda hareket etmekteyiz. Optimum kalite-fiyat dengesinde onlarca fırsat sunmakta olup, kişiye özel hizmet anlayışıyla farkını ortaya koymaktadır. Sunduğumuz detaylı hizmetle konaklamanın tüm bileşenlerinin farkında olarak, üst düzey kalite standartlarıyla turizm alanında parmakla gösterilir hale gelmemize rağmen, durmadan çalışmalarımızı sürdürerek daha fazla bölgeye Arsis Group ayrıcalığını taşımak gerektiği bilincindeyiz. Özellikle yaz turizmi bölgelerinde aktifliğimizi sürdürüyor, müşteri profillerini iyi tanıyor ve onlarca seçeneklerimizle avantajlı tatil imkanlarını sunmaya devam ediyoruz. Arsis Group genel merkezi Bursa’da olmak üzere: Trabzon, Antalya, Fethiye, Marmaris, Alanya, Kalkan, Kuşadası, Sapanca, Hatay’da’da ofis ve temsilciliklerimiz ile hizmet vermekteyiz.Bünyemizde çalışan personellerimiz hızlı çözüm üreten profesyonel anlayışla konuklarımızı memnun etmekte olup sosyal aktivitelerinde de her an destek vermekteyiz.
Görsel | Bu yazı bodrum, seyahat, Travel içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s